24. lipca. ś. Franciszek Solano

Św. Franciszek Solano, właśc. hiszp. Francisco Sánchez Solano Jiménez (ur. 10 marca 1549 w Montilli, zm. 14 lipca 1610 w Limie) – hiszpański franciszkanin alkantarzysta – misjonarz, święty Kościoła katolickiego, zwany Cudotwórcą Nowego Świata.

Nauki pobierał u jezuitów.

Mając 20 lat wstąpił do alkantarzystów, gałęzi Zakonu Braci Mniejszych. Pełnił funkcje magistra nowicjatu i gwardiana. Był również kaznodzieją wędrownym i uzdolnionym muzycznie. W 1589 wyjechał na misję do Ameryki Południowej. Podróż zakończyła się katastrofą. Franciszek wraz z 80 świeżo ochrzczonymi Murzynami dwa miesiące przebywał na bezludnej wyspie, póki nie przypłynął kolejny statek.

Obszarem jego pracy misyjnej były dzisiejsze terytoria Argentyny, Paragwaju, Boliwii i Peru. Przez 15 lat przemierzał tamte tereny nauczając i chrzcząc ogromną rzeszę Indian.

Zmarł w Limie 14 lipca 1610 roku.

Autor pierwszego katechizmu, podręcznika gramatyki i słownika języka guarani. Został beatyfikowany w 1675, a kanonizowany 51 lat później, w 1726. Jest orędownikiem przeciw trzęsieniom ziemi.

Patronuje Limie i całej Ameryce Południowej oraz państwom: Argentynie, Boliwii, Chile, Paragwaju i Peru.

W ikonografii przedstawiany jest z Indianami lub gdy gra na skrzypcach.

Deus, qui plurimas Americae Gentes per beatum Franciscum ad si­num Ecclesiae perduxisti : ejus méritis, et precibus indignationem tuam a peccatis nostris avèrte, et in Gentes, quae te non cognoverunt, timorem no­minis tui benignus immit­te. Per Dominum.

 

Boże, który przez błogosławionego Franciszka przyniosłeś na łono Kościoła większość narodów Ameryki, przez jego zasługi i modlitwy odwróć od naszych grzechów Twoje oburzenie i ześlij lęk przed Twoim dobrym imieniem narodom, które Cię nie znały. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, Syna Twego, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego Bóg po wszystkie wieki wieków. Amen.